Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Wzdręga


Nazwa łacińska: Scardinius erythrophthalmus

Rodzina: Cyprynidae (karpiowate)

Występowanie: zamieszkującej wody całej Europy z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, Szkocji, północnej Skandynawii i Krymu.

Środowisko: preferuje nizinne, silnie zarośnięte, wolno płynące rzeki lub jeziora o dnie mulistym. Żyje w małych stadach, skupiając się bliżej powierzchni w ciepłych i spokojnych zatoczkach.

Przeciętny rozmiar: osiąga długość 25–30 (maksymalnie 40) cm i masę ciała do 1 kg.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: Najbardziej optymalna oscyluje wokół 15-25°C. Preferuje jedank dolny przedział.

Dieta: Młode osobniki żywią się planktonem, a po osiągnięciu długości około 7 cm zaczynają zjadać głównie roślinność wodną. Dorosłe osobniki mogą polować na mniejsze ryby czy skorupiaki.

Ciekawostka: Wzdręga często mylona jest z płocią, od której jest jednak bardziej jaskrawo ubarwiona i ciało ma silniej spłaszczone. Potocznie bywa nazywana krasnopiórką.

Wymiar ochronny: 15 cm

Wzdręga  w naszym Egzotarium: możecie spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Są to największe ryby w tym zbiorniku. Łatwo je rozpoznać po barwnych płetwach ogonowych, którym zawdzięczają nazwę "krasnopiórka".

Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać

2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.

3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!

4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.

5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.

6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.

Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?

Obowiązkowo edukacja!

1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.

2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.