Szczupak pospolity
Nazwa łacińska: Esox lucius
Rodzina: szczupakowate (Esocidae)
Występowanie: zamieszkuje praktycznie całą Europę, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południowych Włoch i południowej części Półwyspu Bałkańskiego a także północną oraz środkową Azję i Amerykę Północną. Introdukowany w wielu krajach świata m.in. w Hiszpanii i Irlandii. Czasami spotykany również w wodach słonawych - np. w Bałtyku.
Środowisko: zasiedla różnorodne środowiska rzeki, stawy, jeziora, a także przybrzeżne wody morza. Preferuje większe akweny, bogate w pokarm. Lubi ukrywać się w wodnej roślinności, najczęściej w trzcinowiskach. Jako drapieżnik prowadzi nocny tryb życia, za dnia nie wykazując się nadmierną aktywnością. To ryba samotnicza i terytorialna.
Przeciętny rozmiar: Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Rekordowy polski osobnik mierzył 120 cm długości.
Długość życia: żyje od 10 - 15 lat.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: Idealne dla szczupaka są wody o temperaturze w przedziale 10-12°C, choć mogą tolerować większy zakres.
- pH: wody w granicach 7,0-8,0
Dieta: ryba typowo drapieżna. Poluje na ryby, żaby, ptactwo wodne czy gryzonie. Pełni istotną rolę będąc jakoby "lekarzem krajowych wód". Ryby drapieżne takie jak szczupak wyjadają osłabione czy słabe genetycznie ryby stabilizując populację innych gatunków. Dlatego tak ważne jest świadome wędkarstwo oraz nie odławianie nadmiernych ilości ryb drapieżnych. U szczupaków powszechny jest kanibalizm.
Behawiorystyka: ryba terytorialna i agresywna.
Ciekawostka: W paszczy szczupaka może znajdować się od 700 - 900 haczykowatych zębów. W przypadku uszkodzenia są one zastępowane nowymi.
Ochrona:
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 50 cm. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Limit dzienny połowu to 3 sztuki.
Karaś w naszym Egzotarium: tego osobliwego drapieżnika możecie spotkać w zbiorniku rodzimych ryb drapieżnych na poziomie -1. To ryba dość skryta, preferująca ukrywać się pod kłodami drewna i gałęziami. Jako jedyna ryba nie przyjmuje podawanych mrożonych ryb czy filetów lecz jest typowym drapieżcą, wymagającym karmienia żywymi rybami.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.
