Pstrąg potokowy; pstrąg tęczowy
Nazwa łacińska: Salmo trutta fario
Rodzina: łososiowate (Salmonidae)
Występowanie: Gatunek występuje w Europie, Algierii, Maroku i Azji Mniejszej. Został wprowadzony do rzek Australii, Indii, Afryki, i Ameryki Północnej. W Polsce występuje w górnych dopływach Wisły i Pomorza Zachodniego, rzadziej w Odrze.
Środowisko: Najlepiej czuje się w bystrych wodach o szybkim nurcie oraz dobrym natlenieniu. Njaczęsciej ukrywa się pod obalonymi do wody pniami drzew bądź w okolicach przybżeżnej roślinności.
Przeciętny rozmiar: Najczęściej dorasta do 40 cm długości. Rekordowy osobnik odłowiony w Polsce mierzył 65 cm. Pstrąg tęczowy hodowany w celach konsumpcyjnych rośnie znacznie większy, będąc przy tym bardziej masywnym. Rozmiar ryb jest zależny od dostępności pokarmu.
Długość życia: Pstrąg potokowy może żyć średnio od 3 do 5 lat, a maksymalnie nawet 12 lat. Pstrąg tęczowy żyje średnio około 7 lat, a maksymalnie 10 lat.
Dieta: Ryba niezwykle żarłoczna i pazerna, żeruje aktywnie i agresywnie. Podstawę diety stanowią owady, także te przelatujące ponad wodą. Poluje jednak także na ryby, skorupiaki czy płazy. Ryba żerując wielokrotnie atakuje z dużą siłą, szarżując na ofiarę.
Dymofrizm płciowy: Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samce mają większą, szpiczastą głowę z wysuniętą dolną szczęką, często u starszych osobników zagiętą do góry. Samice mają walcowaty pokrój ciała, głowę mniejszą, bardziej zaokrągloną. W czasie tarła ciało samców nabiera intensywnego ubarwienia.
Ciekawostka: cętkowane ubarwienie pstrąga na szaro-oliwkowym tle pełni funckję kamuflarzu. Na tle kamienisto-żwirowego podłoża ryby są niemalże niewidoczne.
Ochrona: W Wiśle i dopływach w Sanie i dopływach, Odrze i dopływach wymiar ochronny wynosi 25 cm. Okres ochronny od 1 września do 31 stycznia w Wiśle, Sanie i dopływach, i od 1 września do 31 stycznia w Odrze i dopływach. W pozostałych akwenach od 1 września do 31 grudnia.
Rozmnażanie: Rozród następuje na jesień, gdy temperatura wody wynosi 2-4 °C. Wylęg ma miejsce dopiero w marcu.
Pstrąg w naszym Egzotarium: pstrągi możecie podziwiać na poziomie -1 w akwarium rodzimych ryb drapieżnych i gatunków wolnego żeru. To zdecydowanie gatunek dominujący w akwarium, którego z pewnością bez problemu dostrzeżecie. W czasie karmienia zarówno "potokowce" jak i ogromny "tęczak" agresywnie żerują widowiskowo rozbryzgując wodę. Dzięki systemowi chłodzenia "wody lodowej" macie możliwości podziwiania tych ryb w naszym obiekcie.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.
