Cierniczek północny
Nazwa łacińska: Pungitius pungitius
Rodzina: Gasterosteidae (ciernikowate)
Występowanie: Jest rybą powszechnie i licznie występującą w niemalże całej północnej częsci globu. Można go spotkać w Stanach Zjednoczonych, krajach skandynawskich, niemalże całej Rosji a nawet niektórych regionach Grenlandii. Może występować także w wodach słonych.
Środowisko: preferuje spokojny prąd wody lub wodę stojącą, zakola rzek, gdzie prąd rzeki jest znikomy, małe kanały (nawet ściekowe – nie za bardzo zanieczyszczone) o dnie mulistym ale spotka się go również w wodach słonych. Preferuje linię brzegową i płycizny.
Przeciętny rozmiar: maksymalnie do 9 cm długości, zwykle jednak mniejszy.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: nie większa niż 22°C. Jest jednak rybą odporną na wahania temperatury.
Dieta: podstawę diety stanowi zooplankton, lecz polują także na małe ryby oraz chętnie pożerają ikrą innych gatunków czy małe skorupiaki.
Ciekawostka: na grzbiecie ryb znajduje się szereg kolców, które ryba nastrasza w momencie poczucia niebezpieczeństwa. Jest w stanie zakotwić się nimi w gardle drapieżnika, zmuszając go do wyksztuszenia cierniczka.
Wymiar ochronny: brak okresu i wymiaru ochronnego.
Cierniczek w naszym Egzotarium: możecie spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Są to najmniejsze ryby w tym zborniku. Najczęściej pływają pośród gałęzi przy tafli wody, blisko linii brzegowej czując się tam bezpiecznie.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.
