Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dendrobates tinctorius 'Azureus'


Drzewołaz Niebieski

Czy wiesz, że?

Angielska nazwa Blue Poison dart frog odnosi się do toksyczności skóry Drzewołaza niebieskiego? Jego skóra w naturalnym środowisku wytwarza alkaloidy sterydowe które zaburzają pracę układu krwionośnego drapieżnika pragnącego zjeść drzewołaza. Alkaloidy te pochodzą z insektów jakie drzewołaz spożywa w naturalnym środowisku, więc w warunkach terraryjnych jego skóra pozbawiona jest właściwości toksycznych.

Kolejną ciekawostką może być to, że dorosłe osobniki nie posiadają zębów oraz błony pławnej między 4 palcami.

Skąd pochodzi?

Zamieszkuje on jedynie wycinek lasu Ameryki Południowej.

Jakie cyfry są w życiu Dzrzewołaza niebieskiego?

Długość życia: W naturze 4-6lat, w niewoli nawet do 15lat.  Waga:3g, Wielkość: do 45mm

Jak wygląda Drzewołaz Niebieski?

Jak sama nazwa wskazuje Drzewołaz ten jest koloru niebieskiego, podgardle oraz kończyny są ciemnoniebieskie, natomiast odcień tułowia i głowy jest jaśniejszy.

Jak zachowuje się Drzewołaz Niebieski?

Drzewołazy niebieskie są bardzo aktywne w ciągu dnia. Stosunkowo łatwo wypatrzeć je nawet w dużym terrarium. Są jednym z najbardziej agresywnych gatunków drzewołazów. Co ciekawe to samice drzewołaza rywalizują o względy samca podczas pieśni godowej. Drzewołazy niebieskie wykazują skłonności agresywne i kanibalistyczne zarówno do siebie samych jak i do innych gatunków drzewołazów czy liściołazów.

Czym żywi się Drzewołaz Niebieski?

Różnego rodzaju insektami. Jako jeden z największych drzewołazów w swojej diecie potrafi zjeść mrówki, chrząszcze, muchy, termity, pająki czy gąsienice.

Zagrożenia dla Drzewołaza Niebieskiego.

Drzewołaz ten w 2004 roku został wpisany na czerwoną listę gatunków. Znajduje też swoje miejsce w drugiej konwencji CITES.  Według czerwonej listy jest to gatunek najmniejszego ryzyka, co znaczy, że dalej rozpowszechniony jest dość licznie w naturze, a jego populacja jest stabilna.