Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Chelydra serpentina


Żółw jaszczurowaty

  • Żółwie jaszczurowate osiągają masę ciała do około 15 kg, a w rekordowych przypadkach przewyższają nawet 30 kg. Karapaks o długości do 47 cm, spłaszczony, barwy brązowej lub oliwkowo-brązowej, z 3 rzędami rogowych guzów. Plastron mocno zredukowany, zbudowany z 10 tarcz.
  • Żółwie jaszczurowate są wszystkożerne, drapieżne, żywią się bezkręgowcami, małymi kręgowcami i padliną. U tego gatunku obserwuje się także kanibalizm, mogą zjadać swoje młode.
  • Żółwie jaszczurowate pochodzą z Ameryki Północnej. Naturalny zasięg geograficzny gatunku obejmuje: południową Kanadę i obszar Stanów Zjednoczonych na wschód od Gór Skalistych. Introdukowany w Arizonie, Kalifornii, Nevadzie, Oregonie, w Chinach, na Tajwanie i na japońskiej wyspie Honsiu. Populacje z Ameryki Środkowej i Południowej zaliczane dawniej do tego gatunku obecnie są zaliczane do odrębnych gatunków Chelydra acutirostris i Chelydra rossignonii.
  • Żółw jaszczurowaty został odkryty i opisany po raz pierwszy przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza w 1758 roku pod nazwą Testudo serpentina. Później gatunek ten był klasyfikowany pod różnymi nazwami naukowymi przez różnych autorów, aż do ustalenia obecnej nazwy Chelydra serpentina w 1956 roku przez amerykańskiego herpetologa Archiego Carr Jr. .
  • Jak wyglądają? Żółwie jaszczurowate charakteryzują się bardzo wyrazistym, nieprzyjaznym wyglądem. Głowa duża i masywna, z dziobem ostro zakończonym. Szczęki bardzo ostre, zakończone potężnymi hakami. Szyja bardzo gruba, pokryta brodawkowatą skórą. U przednich kończyn pięć, a u tylnych cztery palce z dużymi pazurami; palce spięte błonami pławnymi. Brodawkowata skóra na kończynach tworzy zwisające fałdy. Ogon bardzo długi, do 2/3 długości karapaksu, pokryty na grzbietowej krawędzi wzdłużnym spłaszczonym grzebieniem powstałym z rogowych płytek. Z powodu swojej grubości szyja, ogon i odnóża mogą być chowane do pancerza tylko częściowo.
  • Samica składa od 20 do 50 jaj w zagłębieniu wykopanym w ziemi lub pod korzeniami drzew. Inkubacja trwa około 80 dni. Młode żółwie są samodzielne od razu po wykluciu i mają podobne ubarwienie jak dorosłe.
  • Żółwie jaszczurowate są dymorficzne płciowo, co oznacza, że można je rozróżnić na podstawie cech zewnętrznych. Samce są większe i mają dłuższe ogony niż samice. Ponadto samce mają bardziej wypukły plastron niż samice.