Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Bazyliszek Płatkogłowy


Bazyliszek Płatkogłowy (Basiliscus plumifrons

Czy wiesz, że?

Bazyliszki płatkogłowe są nazywane w Kostaryce “Jaszczurkami Jezusa Chrystusa”? Nazwę tą zawdzięczają chodzeniu po wodzie. Podczas biegu Jaszczurki te potrafią rozłożyć palce tylnych kończyn oraz tak położyć ogon na tafli wody, że przy dużych prędkościach naprężenie powierzchniowe potrafi utrzymać je na tafli wody. W kwestii “chodzenia po wodzie” dużą rolę odgrywają również łuski umieszczone na brzegach tylnych palców które wspomagają utrzymanie bazyliszka na powierzchni.

Skąd pochodzi?

Zamieszkuje Amerykę środkową.

Jakie cyfry są w życiu Bazyliszka?

Długość życia: w naturze 2-6lat, niewoli do 15lat.  Wielkość: do 90cm

Jak wygląda Bazyliszek?

Bazyliszek jest jaszczurką z wyglądu bardzo smukłą. Zawdzięcza to długiemu ogonowi, który często stanowi ponad połowę długości ciała. Bazyliszki w większości są zielone niekiedy przybierając odcień turkusowy. Młode są często ciemno oliwkowe albo brązowe. Dorosłe samce posiadają płatek na głowie i grzbiecie długością równy średnicy tułowia.

Jak zachowuje się Bazyliszek?

Jest to dzienna, bardzo szybka i płochliwa jaszczurka. Która uciekając potrafi stanąć na dwóch łapach i uciekając przyjąć pozycję pionową.  

Czym żywi się Bazyliszek?

Stawonogami, mięczakami, rybami, innymi jaszczurkami czy nawet żabami. Czasami w jego diecie pojawia się pokarm roślinny jak owoce kwiaty czy nasiona, które stanowią jej urozmaicenie.

Zagrożenia dla Bazyliszka.

Bazyliszek w 2012 roku została wpisana na czerwoną listę gatunków. Według listy jest to gatunek najmniejszego ryzyka, co znaczy, że dalej rozpowszechniony jest dość licznie w naturze, a jego populacja jest stabilna.